Od kiedy zagraniczny rynek pracy otworzył się dla Polaków to coraz częściej można zauważyć polskie samochody jeżdżące po drogach niemieckich czy holenderskich. Tak samo jak w Polsce w tychże krajach grozi nam ryzyko uczestniczenia w wypadku samochodowym. Warto więc wiedzieć co w takiej sytuacji powinniśmy robić oraz jakie dokumenty przygotować.

Kolizje samochodowe za granicą – postępowanie

kolizja za granicąOczywiście nikomu tego nie życzę ale wypadek samochodowy może nam się przytrafić nawet na najbezpieczniejszych drogach w Europie. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach niekoniecznie musimy wzywać policję. Jeśli kolizja za granicą jest na tyle poważna, że doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci to już wezwanie odpowiednich służb jest koniecznością. Jeśli jednak doszło jedynie do uszkodzenia pojazdów to można takie sprawy rozwiązywać polubownie co dodatkowo pozwoli nam uniknąć mandatu. W takich sytuacjach najważniejszą kwestią jest spisanie oświadczenia o zdarzeniu. Wzór takich oświadczeń jest dostępny na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warto takie ubezpieczenie wozić w swoim samochodzie bo nigdy nie wiadomo kiedy może się okazać potrzebne. Oprócz oświadczenia konieczne jest uzyskanie informacji zarówno o pojeździe jak i kierowcy. Spiszmy więc dane kierowcy oraz właściciela samochodu bowiem niekoniecznie musi to być ta sama osoba. Dodatkowo koniecznie uzyskajmy informacje o marce samochodu, numerze rejestracyjnym oraz oczywiście o numerze polisy.

Ważne jest żeby ze spisanego oświadczenia jasno wynikało kto jest głównym sprawcą wypadku. Na podstawie takiego oświadczenia możemy bowiem starać się o uzyskanie odszkodowania od firmy gdzie ubezpieczony jest samochód drugiego z uczestników wypadku. Z firmą możemy skontaktować się osobiście lub z pomocą polskiego pośrednika.