Wykop nie może w żaden sposób się zapadać. Aby temu zapobiec stosuje się rozpory. Jest wiele zadań, do których one się nadają oprócz tego. Każdy, kto musi wykopać dziurę pod fundamenty, bądź murki powinien z nich korzystać. Jest to wygodne dla budowlańców, którzy dzięki temu szybciej wykonują swoją pracę. Innymi słowy, rozpory są niezbędne podczas Tworzenia wykopów.

Dlaczego rozpory są tak ważne w wykopach?

rozpory do wykopówPierwszym, o czym trzeba wspomnieć jest oczywisty fakt, że rozpory do wykopów zapobiegają osuwaniu się ziemi do środka wykopu. Jest to pierwsza ważna cecha. Dzięki temu budowlańcy nie będą musieli poprawiać stworzonego wcześniej wykopu, ani równać jego ścian. Praca przebiegnie szybciej, dlatego widzimy, że rozpory są bardzo fundamentalną częścią prac ziemnych. Drugim istotnym faktem jest zabezpieczenie podłoża w pobliżu wykopu. Osuwająca się ziemia mogłaby przeszkodzić poruszaniu się maszyn budowlanych po placu budowy. Zastosowanie mocnych desek lub rur rozporowych umożliwi przejazd samochodu lub koparki tuż przy rozkopanej krawędzi. Jeśli korzystasz z rozporów przy kopaniu fundamentów pod dom, z łatwością wylejesz beton. Przytrzymają one deski, przez co zasychający beton nie rozsadzi ich. Twój fundament będzie zrobiony pewniej, ponieważ nie wystąpią na nim żadne niechciane pęknięcia. Na sam koniec dodam, że praca w wykopie z rozporami jest po postu wygodniejsza, a całość może przebiegać dużo szybciej.

Rozpory nie są na tyle drogie, aby wpisywać je w kosztorys budowy. Można je kupić lub zrobić samodzielnie. Często w tym celu wykorzystuje się metalowe stemple. Widzimy, że są one opłacalne zarówno dla osób wykonujących prace w wykopie, jak i przyszłych użytkowników tego miejsca, które może stać się na przykład domem.