Sterowanie numeryczne, popularnie zwane NC, jest bardzo często stosowane w obrabiarkach. Sterowanie numeryczne definiowane jest jako forma programowalnej automatyzacji, w której proces kontrolowany jest przez liczby, litery i symbole. W przypadku obrabiarek ta programowalna automatyzacja służy do obsługi maszyn.

Czym jest sterowanie numeryczne?

obrabiarki sterowane numerycznieMaszyna sterująca numerycznie jest zdefiniowana jako obrabiana, która jest sterowana przez zestaw instrukcji nazywanych programem. W sterowaniu numerycznym liczby tworzą podstawowe instrukcje programowe dla różnych typów zadań, stąd nazwa tego rodzaju programowania jest sterowana numerycznie. Gdy zmienia się typ pracy, zmieniają się również instrukcje programu dotyczące zadania. Łatwiej jest napisać nowe instrukcje dla każdego zadania, stąd sterowanie numeryczne zapewnia dużą elastyczność w jego użyciu. Technologia sterowana numerycznie może być stosowana do wielu różnych operacji, takich jak kreślenie, montaż, inspekcja, obróbka blach oraz wiele innych. Jest jednak bardziej stosowana w różnych procesach obróbki metali, takich jak toczenie, wiercenie, frezowanie, czy też kształtowanie. Obrabiarki sterowane numerycznie rosną na popularności, a tradycyjne obrabiarki wychodzą z użycia, lecz są często stosowane na uczelniach do zapoznania studentów z zasadą działania obrabiarek i procesów kształtowania materiałów. Jednak przy produkcji masowej elementów, staje się to nieopłacalne i stosuje się powszechnie obrabiarki sterowane numerycznie.

Z uwagi na sterowanie numeryczne wszystkie operacje obróbki mogą być wykonywane z dużą szybkością, co powoduje, że produkcja masowa staje się coraz tańsza. Do tego dokładność, z jaką maszyny prowadzą obróbkę jest o wiele większa niż podczas korzystania z obrabiarek manualnych.