Posiadanie maszyny do szycia łączy się nie tylko z wygodą, ale również z dużymi umiejętnościami. Nauka szycia nie jest prosta, jednak może zapewnić nam pewną niezależność. Jednak przed kupnem odpowiedniego sprzętu powinniśmy zastanowić się do jakich rzeczy najczęściej będziemy go używać, tak by wybrać idealny dla nas model.

Rodzaje maszyn do szycia

komputerowa maszyna do szyciaPrzed wybraniem się do sklepu, ważne jest by poświęcić chwilę na sprawdzenie jakie maszyny są dostępne na rynku. Dobrze jest również porozmawiać z doświadczoną osobą, która zajmuje się szyciem na co dzień, ponieważ przed nami nie stoi tylko decyzja, którą maszynę wybrać, ale też jakie nici do niej dobrać i czy będzie się nam wygodnie ją obsługiwać. Obecnie w branżowych sklepach dostępne są maszyny mechaniczne i komputerowe. Pierwsze z nich działają przy pomocy specjalnego rozrusznika, na który naciskamy nogą. Potocznie nazywany jest pedałem i działa podobnie jak pedał gazu w samochodzie, czyli im mocniej naciskamy, tym szybciej szyjemy. Maszyna tradycyjna zazwyczaj ma dostępnych około 30 ściegów. Dzięki nim możemy wykonywać podstawowe prace i przeróbki. Niektóre z nich posiadają również program do obszywania dziurek na guziki. Jednak ich największą zaletą jest cena. Drugim modelem, na który możemy się zdecydować, to komputerowa maszyna do szycia. Tutaj prędkość szycia możemy regulować albo za pomocą pedału, albo przycisku znajdującego się na obudowie urządzenia. Jej dodatkowym atutem są zaawansowane układy elektroniczne, dzięki którym zyskuje dostęp do dużej liczby programów ściegowych. W najnowocześniejszych modelach będziemy mogli wyszywać litery oraz cyfry. Jednak jedyną rzeczą, która może nas odrzucić, to cena.

Jeśli jesteśmy osobami początkującymi najlepszym wyborem będzie dla nas maszyna mechaniczna. Jest łatwiejsza w użyciu i po prostu tańsza. Kiedy opanujemy już wszystkie podstawowe ściegi, bez problemu możemy rozpocząć szycie na maszynie komputerowej, która udostępni nam o wiele więcej zaawansowanych funkcji.